REPORTAJ Tulcea: O singură terasă de pe plaja din Sulina are autorizaţie de mediu pentru funcţionare

Doar una dintre cele trei terase de pe plaja de la Marea Neagră a oraşului Sulina a primit anul acesta autorizaţie de mediu pentru a funcţiona, din partea Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD), dar toate sunt deschise publicului.
Guvernatorul Rezervaţiei, Mălin Muşetescu, a declarat pentru AGERPRES că singura terasă autorizată este cea situată în imediata apropiere a construcţiilor ridicate de Consiliul Judeţean (CJ) Tulcea cu sprijinul financiar al Ministerului Dezvoltării şi Turismului.
"Nimeni nu neagă necesitatea acestor terase, numai că intrăm în maniera românească de a rezolva lucrurile. Există o fâşie de plajă de 150 de metri în care legea spune că nu poţi construi nimic. În afara ei, poţi face tot ce vrei. Ei bine, la Sulina, toată lumea s-a înghesuit la val. Dacă s-ar fi putut, s-ar fi făcut vreo 20 de braserii la malul mării, iar lumea ar fi făcut plajă după canalul în care se pescuieşte", a afirmat guvernatorul Muşetescu.
În fiecare an, ARBDD îi sancţionează pe proprietarii teraselor care nu au autorizaţie de mediu, potrivit sursei citate.
"Noi dăm amenzile conform legii şi ei (proprietarii teraselor neautorizate, n.red.) merg mai departe. Eu nu pot intra cu buldozerul. Sunt alte autorităţi cu aceste atribuţii. Acolo este, ca să spun aşa, un conflict nuclear pe care ARBDD nu are nicio intenţie să-l medieze. Legea spune clar ce se poate şi ce nu. Noi nu le-am dat autorizaţii de mediu, dar acolo se desfăşoară activităţi economice şi alte instituţii trebuie întrebate despre evaziunea fiscală şi munca la negru", a menţionat Mălin Muşetescu.
În opinia guvernatorului, plajele din Rezervaţia Biosferei Delta Dunării ar trebui să se diferenţieze de cele de pe litoralul constănţean.
"Ideea noastră este să avem şi un altfel de plajă cu destinaţie turistică decât cea standard. Adică să fie o plajă pe care să se respecte anumite reguli, să nu o antropizăm, să nu o umplem cu buticuri, mini-baruri, baldachine şi alte asemenea lucruri, să încercăm să păstrăm o zonă de litoral şi altfel decât există deja. Este un public targetat care vrea plajă sălbatică şi atunci este bine să ne dezvoltăm pe această zonă. Sulina este o zonă puternic urbanizată, este singurul oraş din Deltă şi este normal ca plaja să fie altfel", a mai spus guvernatorul Muşetescu.
Pe plaja din oraşul Sulina, aproape jumătate dintr-una din pasarelele construite în anul 2011 este ocupată de o terasă de aproape trei ani, astfel că cei care vor să se plimbe pe pasarelă trebuie fie să aibă o siluetă de invidiat, fie să facă echilibristică, pe lângă scaunele din lemn puse în capătul meselor.
În imediata apropiere, şezlongurile se închiriază cu 15 lei pe zi, muzica este dată la maximum, iar câteva caiace roşii îşi aşteaptă clienţii pe malul mării.
În capătul pasarelei, un turist stă pe jos şi mănâncă un sandviş.
"Începutul de sezon a fost foarte slab în comparaţie cu anii trecuţi. Sulina este un loc frumos, foarte liniştit. Turiştii vin aici pentru linişte şi pescuit, iar preţurile sunt mult mai mici decât pe litoral", a afirmat Paula Oană, angajată a uneia din terasele de pe plajă.
O porţie de hamsii de 150 de grame costă 15 lei, un şalău prăjit de 300 de grame cu mămăligă şi mujdei costă 30 de lei, iar o saramură de crap sau chefal, cu acelaşi gramaj, are acelaşi preţ.
Contractul privind amenajarea plajei din oraşul Sulina a fost semnat în luna octombrie a anului 2009, lucrările în valoare de 8,7 milioane de lei fiind finanţate de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului. Anterior demarării acestora, organizaţiile neguvernamentale au contestat proiectul iniţiat de CJ Tulcea, criticile continuând şi după semnarea contractului de finanţare. În aceste condiţii, studiul de impact al obiectivului a fost refăcut de mai multe ori, iar investiţia, care iniţial acoperea o suprafaţă de 18 hectare, s-a redus la 3,5 hectare.
Campingul amenajat nu este folosit nici în momentul de faţă, iar duşurile şi amfiteatrul pentru spectacole au fost afectate de intemperii şi neglijenţă.
Autorităţile române au răspuns Comisiei Europene care în anul 2010 a transmis un prim avertisment în legătură cu aplicarea defectuoasă a legislaţiei europene privind protecţia mediului în cazul proiectului de amenajare a zonei de pe plaja Sulina.
Cu toate acestea, diferendele dintre agenţii economici şi autorităţile române încă nu şi-au găsit o soluţie.
Cel mai estic oraş al Uniunii Europene, Sulina, a fost atestat istoric în secolul al X-lea, pe hărţile vechi ale navigatorilor italieni numele urbei figurând ca singura cale navigabilă întreţinută de turci, care au construit aici un far. În urma Tratatului de pace de la Paris din anul 1856, cu sprijinul investiţiilor realizate de Comisia Europeană a Dunării, oraşul s-a transformat dintr-o aşezare cu câteva case într-una dintre cele mai cosmopolite zone ale României. Până la începutul celui de-al Doilea Război Mondial, oraşul s-a dezvoltat continuu, cuprinzând 22 de etnii şi şapte consulate şi fiind considerat "micuţa Veneţie a Orientului". AGERPRES/(A, AS - autor: Luisiana Bîgea, editor: Nona Jalbă, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Dâmbovița: Incendiu într-un bloc de locuințe din orașul Titu; 15 persoane evacuate, două transportate la spital
Pompierii au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit, luni seară, în interiorul unui apartament situat într-un bloc de locuințe din orașul Titu, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Dâmbovița. La fața locului au ajuns trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru interven
Argeș: O fată de 15 ani a murit după ce trotineta electrică pe care se afla s-a răsturnat
Doi adolescenți au căzut cu trotineta electrică, luni seară, pe un drum județean din comuna argeșeană Călinești, în urma accidentului survenind decesul unei fete de 15 ani. 'Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Formațiunii Rutiere Topoloveni, a rezultat că un minor de 16 ani, din Ștefănești, care conducea o trotinetă
Alba: Motociclist lovit de un fulger; el a fost resuscitat și transportat la spital
Un motociclist a intrat în stop cardio-respirator după ce ar fi fost lovit de un fulger, luni, în timp ce se afla pe un drum județean de pe Valea Sebeșului, în județul Alba. 'Din primele verificări efectuate de către polițiști, a reieșit că un tânăr de 26 de ani, din localitatea Pianu de Jos, în timp ce se afl
Un cutremur slab, cu magnitudinea 3,6, s-a produs luni după-amiaza în județul Buzău
Un cutremur slab, cu magnitudinea 3,6, s-a produs luni după-amiaza, la ora 16:18, în județul Buzău, zona seismică Vrancea, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Cutremurul s-a produs la adâncimea de 121,2 km în apropierea următoarelor orașe: 50
Vremea se menține caldă în primele zile ale acestei săptămâni, iar ulterior va intra într-un proces de răcire (prognoză)
Vremea se menține caldă în primele zile ale acestei săptămâni, iar ulterior va intra într-un proces de răcire în majoritatea regiunilor, în timp ce precipitațiile vor fi prezente, în anumite intervale, până la începutul lunii mai, reiese din prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pent
Familia Regală a României: Papa Francisc a fost un exemplu de credință, umanitate, dăruire și har
Papa Francisc a fost un exemplu de credință, umanitate, dăruire și har pentru oamenii de pe tot globul, indiferent de religia lor, mai ales pentru cei aflați în nevoie, a transmis Familia Regală a României. ''Majestatea Sa Custodele Coroanei și Principele Consort au aflat cu nespusă tristețe vestea trecerii la Domnul a Sanc
IGPR: Peste 240 de persoane au murit și circa 520 au fost rănite grav în accidente rutiere în ianuarie-martie
Peste 240 de persoane au decedat și circa 520 au fost rănite grav în aproximativ 700 de accidente rutiere înregistrate în intervalul ianuarie-martie la nivel național iar comparativ cu situația similară din 2024 a scăzut cu 18,5% numărul accidentelor, cu 21,5% cel al morților și cu 20% cel al răniților grav. Potrivit unui com
Harghita: Primăria Miercurea-Ciuc propune ca drumul parcurs de Papa Francisc la Șumuleu Ciuc în 2019 să îi poarte numele
Conducerea Primăriei Miercurea-Ciuc a anunțat luni că va propune ca drumul parcurs de Papa Francisc la Șumuleu Ciuc până la altarul de unde a oficiat Liturghia Pontificală, în anul 2019, să îi poarte numele. De asemenea, un steag negru a fost arborat pe clădirea Primăriei Miercurea-Ciuc, după anunțul privind
Prahova: Incendiu la o chilie a mănăstirii Ghighiu
Un incendiu a izbucnit, luni dimineață, la o chilie a mănăstirii Ghighiu, focul fiind stins rapid de către un echipaj de jandarmi aflat în patrulare în zonă. Potrivit datelor comunicate de Gruparea de Jandarmi Mobilă ''Matei Basarab'' Ploiești, un echipaj care participă la misiunea de menținere a ordinii publice &ic
Hunedoara: Incendiu la o casă în Tărățel; cauza probabilă - o lumânare aprinsă lăsată nesupravegheată
Pompierii au intervenit, în noaptea de duminică spre luni, pentru a stinge un incendiu izbucnit la o casă din satul Tărățel, aparținător municipiului Brad, a cărui cauză probabilă a fost o lumânare aprinsă lăsată nesupravegheată. Potrivit unui comunicat al ISU Hunedoara transmis luni, echipaje de stingere ale Secției de pompieri Br
INHGA: Cod galben de inundații pe râul Prut în județul Botoșani, până marți dimineața
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o atenționare Cod galben de inundații pe râul Prut, în județul Botoșani, valabilă până marți dimineața. ''Având în vedere situația hidrometeorologică actuală și prognoza meteorologică pentru următoarele 48 de ore, ca urmare a propagăr
VIDEO Incendiu de vegetație în Argeș - 240 tone de apă aruncate în trei zile cu elicopterele Black Hawk
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a informat duminică seara că operațiunile de stingere a incendiului de vegetație de la Cetățeni, județul Argeș, efectuate cu cele două elicoptere Black Hawk din dotarea IGAv s-au încheiat, fiind efectuate 50 de aruncări. 'În total, în cele trei zile, au fost efectuate 96 de
Prahova: Alertă de urs pe o stradă din stațiunea Bușteni
Un urs a fost văzut, duminică după-amiază, pe o stradă din stațiunea montană Bușteni, localnicii și turiștii din zonă fiind avertizați prin sistemul RO-ALERT. Conform Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova, animalul sălbatic a apărut pe strada Amurgului, iar la fața locului se deplasează un echipaj SMURD. &Icir
Sibiu: Coliziune între trei mașini, soldată cu rănirea a două femei, din care una însărcinată
Două femei, dintre care una însărcinată, au fost transportate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, după ce au fost rănite într-o coliziune în lanț a trei autoturisme, duminică, pe strada Bahluiului din municipiul reședință de județ, au anunțat reprezentanții Inspectoratelor de Poliție și pentru Situații de Urgență. &
UPDATE Maramureş: Ucraineanul cu probleme la picior - coborât din munte; a fost localizat la 1.700 metri altitudine
Cetățeanul ucrainean care a trecut granița în România prin Munții Maramureșului la peste 1.700 metri altitudine a fost recuperat și coborât din munte, a informat, duminică seara, directorul Serviciului Public Județean Salvamont Maramureș, Dan Benga. 'Bărbatul ucrainean de 40 ani a fost găsit exact în locul în