logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

INTERVIU Borchardt (CE): România trebuie să permită exportul de gaze şi să liberalizeze piaţa,dacă vrea preţuri mai mici

Imagine din galeria Agerpres

Preţul gazelor în România va scădea, dacă exporturile de gaze vor fi posibile, iar piaţa va fi liberalizată, astfel încât să fie încurajată concurenţa pe piaţă, a declarat Klaus-Dieter Borchardt, director al pieţei interne de energie în cadrul Comisiei Europene, într-un interviu acordat AGERPRES.

El a avertizat că, pe o piaţă unde există monopol şi oligopol, cum este cea din România, companiile decid discreţionar preţurile, iar banii se duc doar în profitul lor, în detrimentul consumatorilor. Concurenţa este cea mai bună metodă pentru reduce preţul, susţine oficialul european.

Borchardt a apreciat că Rusia va rămâne un furnizor important de gaze pentru Europa mult timp de acum înainte. Însă, Gazprom trebuie să coopereze mai mult cu Comisia Europeană pe tema diversificării surselor şi să nu-şi mai planifice proiecte de infrastructură doar pe baza propriilor strategii comerciale, aşa cum o face acum.

Oficialul Comisiei Europene consideră că proiectul BRUA este esenţial pentru piaţa internă europeană de gaze, fiind privit ca o verigă lipsă între vest şi sud-estul continentului. Totuşi, există şi proiecte concurente, precum Eastring, un alt proiect de transport al gazelor pe ruta Bulgaria-România-Ungaria-Slovacia.

AGERPRES: Care este rolul României pe harta europeană a infrastructurii de gaze?
Klaus-Dieter Borchardt: Cred că proiectele care se desfăşoară în prezent în România şi cele care sunt ''pe hârtie" vin deja foarte bine în întâmpinarea necesităţilor care există. Interconectorul dintre România şi Bulgaria a fost finalizat şi inaugurat, iar lucrările la interconectorul dintre România şi Serbia sunt în grafic.

Avem, desigur, stindardul, conducta BRUA, care va fi o piesă centrală, de rezistenţă, nu doar pentru dezvoltarea infrastructurii din România, ci pentru întreaga regiune şi pentru Europa, pentru că aceasta era veriga lipsă dintre vestul Europei, partea centrală şi sud-est şi, odată cu această conductă, vom închide cercul. De asemenea, odată cu exploatarea resurselor din Marea Neagră, previzionată pentru următorii ani, vom putea transporta gazele spre pieţele din vestul Europei.

AGERPRES: Dar în ceea ce priveşte Eastring?
Klaus-Dieter Borchardt: Într-adevăr, există alte proiecte, unele concurente, cum este Eastring, care se află încă în faza de studiu de fezabilitate. Aici, pentru că este un proiect-gigant, cu o capacitate de 20 de miliarde de metri cubi (pe an - n. r.), cred că acest proiect va prinde viaţă doar atunci când va fi clarificată situaţia legată de gazele ruseşti. Când se va şti dacă gazele ruseşti vor veni şi în ce volume vor veni în sud-estul Europei, dar şi pe ce rute. Vor veni via Turcia-Bulgaria-România sau direct din Rusia spre Bulgaria? Şi apoi unde vor merge? Spre sud, spre Italia? Sau vor merge pe ruta Bulgaria-Serbia sau vor merge prin România-Slovacia? Toate aceste rute sunt luate în calcul şi nimeni nu ştie cu exactitate care va fi decizia finală. Aşa că Eastring depinde cu totul de aceste decizii, care încă nu au fost luate.

AGERPRES: Cât de importante sunt gazele ruseşti pentru Europa?
Klaus-Dieter Borchardt: În prezent, 30-40% din gaze vin din Rusia. Cred că această cifră demonstrează importanţa gazelor ruseşti şi, dacă cineva crede că această pondere poate fi scăzută dramatic într-o perioadă scurtă de timp, atunci greşeşte. Gazele ruseşti vor fi prezente atâta vreme când gazele naturale vor rămâne o componentă foarte importantă a mixului nostru energetic, care ar putea să se schimbe în timp. Dar, pentru moment, este şi rămâne o foarte importantă sursă.

Iar noi, cei de la Comisia Europeană, nu am spus niciodată ceva negativ despre gazul rusesc în sine. Ceea ce nu ne place şi unde avem probleme este modul în care acest gaz este transportat spre Europa. Pentru că ruşii fie sabotează tranzitul prin Ucraina, fie gazul merge doar spre piaţa de vest şi ocoleşte sud-estul Europei. De aceea vrem să construim acest tip de infrastructură de care vorbeam mai devreme.

Există o lipsă a discuţiilor cu partea rusă, cu Gazprom, pe tema dezvoltării infrastructurii globale. Ei îşi dezvoltă proiecte mari de infrastructură doar exclusiv, în funcţie de perspectiva lor de business, fără să ia în calcul ce am vrea noi să vedem: diversificarea rutelor, diversificarea în general şi, totodată, dezvoltarea şi în zona sud-est europeană, nu doar în regiunile unde există deja diversificare. Aici avem nevoie de investiţii, avem nevoie să creăm joburi şi am putea face acest lucru dacă vom construi infrastructură şi aici, în această regiune.

AGERPRES: Credeţi că Gazprom îşi va respecta angajamentele asumate în faţa Comisiei Europene legate de preţuri?
Klaus-Dieter Borchardt: Vă referiţi la cazul antitrust finalizat de colegii mei de la DG Competition din cadrul Comisiei Europene. Acest caz a fost declanşat deoarece Gazprom a avut şi încă are o poziţie dominantă pe pieţele de aici, poziţie dominantă de care a abuzat prin încasarea celor mai mari preţuri din Europa. Acum Gazprom şi-a luat angajamentul că, pe viitor, se vor conforma cu aceste reguli şi că se vor abţine de la aplicarea unor preţuri discriminatorii. Vă pot asigura că oficialii Comisiei Europene vor monitoriza cu foarte multă atenţie dezvoltările din piaţă.

Dar problema nu vine doar din partea Gazprom. Şi aici, aceste pieţe trebuie să fie deschise. Inclusiv în România există interdicţii de a exporta gaze, ceea ce nu este corect, nu este în ordine şi am discutat acest lucru cu prietenii şi partenerii noştri români. Încă trebuie să faceţi ceva să implementaţi regulile legate de infrastructura de gaze şi inclusiv aici vă acordăm asistenţă tehnică. Suntem în lucru şi există voinţă din partea României pentru a face asta şi suntem foarte fericiţi că lucrurile merg spre bine.

AGERPRES: Aceasta ar putea duce la scăderea preţului pentru consumatori?
Klaus-Dieter Borchardt: Fireşte! Uitaţi, noi credem că, dacă vă diversificaţi sursele şi rutele de aprovizionare, nu doar conductele, ci şi gaz natural lichefiat (LNG), dar şi resurse care vin din zona caspică, toate acestea vor creşte concurenţa, iar concurenţa este cea mai bună metodă pentru a păstra preţurile la un nivel normal şi chiar pentru a le coborî.

Atâta vreme cât aveţi monopol sau oligopol în piaţă, ei vor determina preţul în funcţie de ce cred ei şi de ce au nevoie, iar profiturile vor fi ale lor şi nu vor merge niciodată către consumatori. Iată de ce competiţia şi deschiderea pieţei sunt atât de importante, să aducă mai mulţi jucători în piaţă. AGERPRES/(AS - autor: Florentina Cernat, editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 93

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 03-08-2026 10:28

Asociația Energia Inteligentă: Reducerea voluntară a consumului nu poate acoperi un posibil deficit de până la 2.500 MW

Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea aduce cel mult 100-200 MW, insuficient pentru a acoperi un posibil deficit de până la 2.500 MW în orele de vârf, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță. 'După 25 ani de iresponsabilitate energetică, Guvernul cere responsab

Economic Intern 03-08-2026 09:46

Peste jumătate de miliard de euro finanțări acordate pentru proiecte rezidențiale în 2026 (consultanți)

Primele șapte luni din 2026 au fost prolifice pentru segmentul finanțărilor corporate aprobate pentru dezvoltarea de proiecte rezidențiale pe plan local, cu un volum total estimat la peste jumătate de miliard de euro, potrivit unei analize realizate de o companie de consultanță imobiliară, pe baza datelor publice și a informațiilor din piața bancară. Astfel, &

Economic Intern 03-08-2026 09:02

Debitul Dunării la intrarea în țară va fi în scădere până la 1400 mc/s, similar nivelului minim istoric din 1985

Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere până la valoarea de 1400 mc/s în următoarele zile, similar nivelului minim istoric consemnat în 1985, rămânând relativ staționar la această valoare până pe 9 august, potrivit Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a a Apelor (INHGA).

Economic Intern 02-08-2026 14:21

Experții în cybersecurity au analizat 800.000 de aptitudini ale AI, iar 25.000 au fost considerate suspecte (analiză)

Peste 25.000 de aptitudini ale Inteligenței Artificiale (AI) dintr-un total de 800.000 analizate au fost considerate suspecte de către experții în securitate cibernetică Eset, în urma efectuării unei ample analize. Potrivit datelor prezentate într-un articol publicat, recent, pe blogul din România al producătorului de s

Economic Intern 02-08-2026 12:58

Bursa de la București a pierdut peste 404 milioane de lei la capitalizare în ultima săptămână din iulie

Bursa de Valori București (BVB) a pierdut în această săptămână peste 404 milioane de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de peste 269 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a ajuns la 704,81 miliarde de

Economic Intern 02-08-2026 11:51

Bușoi (Ministerul Energiei): Nu am văzut intenții ale furnizorilor care fac contracte noi de a crește prețul

Furnizorii de energie care fac contracte noi nu și-au anunțat intenția de a crește prețul în aceste zile, însă cu cât perioada va fi mai lungă și cu cât condițiile vor fi mai dificile, toate costurile de acum, toate importurile scumpe în orele de seară se vor regăsi într-un fel sau altul, în prețurile pe care cu toții le vom

Economic Intern 02-08-2026 09:57

Report de peste 9 milioane de euro la Loto 6/49, la tragerea de duminică

Un report de peste 47,50 milioane de lei (peste 9,05 milioane de euro) se înregistrează, duminică, la Loto 6/49, categoria I, informează Loteria Română. La Noroc este în joc un report cumulat de peste 3,55 milioane de lei (peste 678.000 de euro). La Joker, la categoria I, se înregistrează un report î

Economic Intern 01-08-2026 20:44

VIDEO Apele Române: Debitul Dunării ar putea coborî sub minimul istoric din august 2003

România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice din ultimele decenii, iar prognoza Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor indică faptul că, în 6 august, Dunărea ar putea atinge la intrarea în țară un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, când debitul a fost de 1.600

Economic Intern 01-08-2026 15:07

Apele Române: Cernavodă poate funcționa în condițiile actuale încă aproximativ 4-5 zile

Nivelul Dunării în zona Cernavodă scade cu aproximativ 2-3 centimetri pe zi, iar în condițiile actuale centrala poate funcționa la limită încă patru-cinci zile, a afirmat directorul general adjunct al Administrației Naționale 'Apele Române', Sorin Rîndașu. 'Referitor la ceea ce se întâmplă

Economic Intern 01-08-2026 12:58

AEI: Autoritățile ar trebui să clarifice dacă există un deficit de motorină pe piața din România

Autoritățile ar trebui să comunice dacă există un deficit fizic de motorină pe piața din România și să explice diferențele dintre mesajele transmise de principalii operatori, pentru a evita amplificarea percepției privind o posibilă penurie și noi creșteri de prețuri, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

Economic Intern 01-08-2026 12:17

Codirlașu (CFA România), despre decizia Fitch: Eu văd o înrăutățire față de rapoartele anterioare

Raportul Fitch indică o înrăutățire a perspectivelor pentru economia românească, în condițiile în care agenția ar fi avut inițial în vedere o retrogradare, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Ne-a trecut glonțul pe la ureche, poate chiar foarte aproape de ureche. Vedem că de

Economic Intern 01-08-2026 11:09

Pistol: Stadiul lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați a depășit 97%

Stadiul fizic al lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați (DEx6) a depășit 97%, iar circulația pe noul drum de mare viteză trebuie deschisă până la finalul anului 2026, a anunțat, sâmbătă, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Drumul expres Brăila - Gal

Economic Intern 01-08-2026 10:03

Ministerul Finanțelor intenționează să împrumute cel puțin 7,2 miliarde de lei de la bănci, în august 2026

Ministerul Finanțelor (MF) a planificat, în luna august 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 7,2 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15% din valoarea nominală adjudecată la licitațiile de referință, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.

Economic Intern 01-08-2026 01:22

UPDATE Fitch a menținut ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă

Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 'Ratingul României este susținut de apartenența la UE și este asociat cu intrările de capital care sprijină convergența veniturilor și accesul la finanțarea e

Economic Intern 01-08-2026 00:43

Nazare: România rămâne în categoria recomandată investițiilor - un nou test trecut la limită

România rămâne în categoria recomandată investițiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituțional excepțional, dus până în ultimul moment, de echipa Ministerului Finanțelor, în coordonare cu Banca Națională a României, care au documentat și susținut cu date solide fiecare argument pentru menținerea ca