REPORTAJ Mureş: Demonstraţii sportive ale unor campioni mondiali, europeni şi naţionali, la finalul Caravanei Junior Sport
În jur de 1.000 de copii din municipiul Reghin au urmărit, vineri, la gala intitulată "Concertul sportului mureşean", demonstraţiile unor campioni mondiali, europeni şi naţionali, susţinute la finalul proiectului "Caravana Junior Sport - proiect naţional, prima oprire în judeţul Mureş!", iniţiat şi demarat de Asociaţia Junior Sport.
Majoritatea campionilor care au susţinut demonstraţii la Reghin au participat şi la cele aproape 30 de acţiuni derulate sub genericul "Azi sunt profu' de sport!" din cadrul Caravanei Junior Sport, care s-a desfăşurat în Târgu Mureş, Reghin, Sighişoara, Târnăveni, Iernut, Luduş, Ungheni, Sărmaşu, Deda, Rîciu, Batoş, Răstoliţa, Solovăstru, Ruşii Munţi, Suseni, Iclănzel, Ibăneşti şi Voivodeni.
Demonstraţiile de la Reghin au fost susţinute de o parte dintre sportivii care au fost prezentaţi în revista Junior Sport Mureş: Nicu Pop (volei), Horvath Attila (antrenor Arte Marţiale), Alin Romulus Păcurar (lupte), Iuliu Hajnal şi Horatiu Cioloboc, campionul mondial la Kempo Traian Rus şi sportivii săi de la Rei Fight Club - susţinuţi de maestrul Horvath Attila, sportivii de la Clubul Sportiv Tiger Budo (pregătiţi de Sensei Traian Dumbrăvean), Sensei Adrian Belean şi sportivii săi cu dizabilităţi de vedere, campionii mondiali Szanto Attila şi Vasile Pop Tinu de la Clubul Sportiv Sakura Grup, Sensei Ioan Boga şi sportivele sale multiple campioane, Irina Merdar şi Delia Boga, de la Master Karate Do Reghin (Arte Marţiale), sportivii de la CSS Reghin (lupte), Monica Elena Duca (dublă campioană mondială la gimnastică acrobatică), Marian Florin - antrenor la Clubul Sportiv ACS Arena Reghin (tenis de masă) şi multiplul campion Ciprian Tapaszto (skanderberg).
Dubla campioană mondială la gimnastică acrobatică Monica Elena Duca, în vârstă de 14 ani, a ţinut să mulţumească Asociaţiei Junior Sport pentru că i-a făcut cunoscute performanţele sportive prin intermediul revistei Junior Sport Mureş, oferită gratuit unui număr de circa 8.000 de copii, şi pentru că a îndemnat copiii să facă sport.
"Este o acţiune foarte frumoasă şi ţin să le mulţumesc celor de la Junior Sport pentru că m-au făcut cunoscută. Am fost şi profesoară de sport pentru o oră, nu pot să descriu cum m-am simţit în faţa colegilor mei, m-am simţit... minoră, ca şi ei, toţi se uitau la mine, erau total uimiţi de ceea ce fac. Mi-au plăcut întotdeauna gimnastica, acrobaţiile, dar nu aveam unde să practic acest sport acasă. La nouă ani şi jumătate mă plimbam cu mama şi am văzut un afiş cu înscrieri la un club. I-am spus mamei să mă ducă. Am ajuns atunci la antrenoarea Tunde Pasztor şi m-am înscris la Acro Dance. După aceea am participat cu echipa la concursuri în ţară şi în străinătate. Ne-am calificat la Campionatul Mondial din Croaţia, în vara anului 2015, unde am obţinut primul titlu la individual, apoi a urmat un alt titlu mondial, în Canada. Să devii campion mondial şi să auzi Imnul naţional este ceva emoţionant, ceva ce nu se poate descrie în cuvinte. Acum mă pregătesc pentru concursul mondial din Croaţia, din 22 mai. Totul va depinde de juriu, dar eu îmi doresc să fiu pe podium şi să iau chiar aurul", a declarat pentru AGERPRES Monica Elena Duca.
Campioana ne-a spus că are 23 de medalii şi 33 de trofee, că este susţinută intens de mama ei, Cristina Daniela Duca, de antrenoarea Tunde Pasztor iar sponsorii ei pentru Campionatul Mondial din Croaţia vor fi un unchi şi un naş.
Demonstraţii sportive savurate de copii a oferit şi Traian Rus, multiplu campion mondial şi european de Kempo, multiplu campion naţional de Wushu şi Kempo, participant la Jocurile Olimpice din 2008 în turneul demonstrativ de Wushu, alături de care s-au aflat sportivii săi de la Rei Fight Club, dar şi sportivii de la Clubul Sportiv Tiger Budo, pregătiţi de Sensei Traian Dumbrăvean.
De asemenea, la Reghin a fost prezent şi Sensei Adrian Belean, împreună cu sportivii săi de la Clubul Sportiv Sakura Grup Târgu Mureş, care a conceput un program unic la nivel naţional, de practicare a stilului Jiu Jitsu şi Karate de către nevăzători. Alături de Sensei Adrian Belean s-au aflat şi campionul mondial provenit de la CS Sport Grup Sakura Tinu Vasile Pop şi vicecampionul mondial Attila Szanto, ambii nevăzători, care au susţinut demonstraţii de îndemânare în faţa elevilor.
Demonstraţia de skandenberg a fost susţinută de Ciprian Tapaszto, poreclit 'Rechinul', cel care este câştigătorul 'NewYear Cup' din Marea Britanie la categoria +110 kilograme, la ambele mâini, fapt ce l-a plasat în elita mondială.
"Este o acţiune extraordinară! Cred că cel mai bun lucru care li se poate întâmpla copiilor este să îşi întâlnească idolii sau viitoarele modele pentru ei. Am văzut mulţi copii pasionaţi, majoritatea nu doar că sunt pasionaţi, dar sunt foarte mulţi talentaţi, iar aste este foarte important. Niciun sport nu e uşor, necesită multă muncă. Eu mă antrenez zilnic, între două ore şi două ore şi jumătate pe zi, timp de şase zile pe săptămână. Acum sunt în pregătiri fiindcă voi participa la sfârşitul lunii mai la Campionatul European din Sofia, urmează apoi, la sfârşitul lunii iunie, un concurs puternic la Londra, apoi, în octombrie, Campionatul Mondial în Antalya. În orice caz, eu îmi doresc să câştig, dar ca target principal e o clasare pe podium", a declarat, pentru AGERPRES, Ciprian Tapaszto.
Potrivit preşedintelui Asociaţiei Junior Sport, Beatrice Mercado, 'Concertul sportului mureşean' s-a dorit a fi un adevărat regal al sportului din judeţul Mureş, manifestat atât prin "pledoarii pentru sport atingătoare de suflet", oferite de către legendele sportului mureşean, dar şi prin spectaculoase demonstraţii sportive.
"La acest eveniment trebuiau să participe 1.200 de elevi din municipiul Reghin, însă au participat cam 1.000, circa 200 de copii fiind opriţi să ia parte la eveniment de către unii profesori - n-o să vă vină să credeţi! - din considerente politice. Le transmit acestor profesori că noi nu facem politică, noi facem sport! 'Concertul sportului mureşean' a fost, practic, o altfel de oră de sport, mai precis, o oră de educaţie şi cultură sportivă, la care aceste glorii au fost invitate să le adreseze copiilor un mesaj pentru a-i determina să facă sport, numeroase valori ale sportului mureşean, pe care le-am prezentat în revista Junior Sport Mureş, adevărate modele de succes, demne de urmat, atât în sport, cât şi în viaţă. În cadrul evenimentului 'Concertul sportului mureşean', au fost oferite elevilor prezenţi circa 1.000 de reviste Junior Sport Mureş, cu autografele sportivilor invitaţi. Pentru acest eveniment s-au tipărit 410 de exemplare ale revistei realizate cu sprijinul Consiliului Judeţean Mureş, 800 de exemplare realizate cu sprijinul Primăriei municipiului Reghin şi 400 de exemplare realizate cu sprijinul companiei IRUM. Precizez că alte 600 de exemplare, realizate tot cu sprijinul Primăriei Reghin, au fost deja distribuite elevilor reghineni, în cadrul acţiunii 'Azi sunt profu' tău de sport!', în două ediţii ce au avut loc la Şcoala Gimnazială 'Alexandru Ceuşianu'", a declarat preşedintele Asociaţiei Junior Sport, Beatrice Mercado.
Acţiunea "Azi sunt profu' tău de sport!", parte a Caravanei Junior Sport, a fost organizată, în numele Asociaţiei Junior Sport, de Asociaţia Sportul Pentru Toţi Reghin şi a beneficiat de susţinerea Consiliului Judeţean Mureş, a 17 primării din judeţ, precum şi de sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret, a Inspectoratului Şcolar Judeţean Mureş şi a Universităţii de Medicină şi Farmacie din Târgu Mureş.
Printre profii' de sport pe parcursul Caravanei Junior Sport în judeţul Mureş s-au aflat majoritatea actualelor sau fostelor glorii ale sportului mureşean, despre care s-a scris în revista 'Junior Sport': Nicu Pop (volei), Doina Baciu (popice), Arpad Szabo (judo), Ella Kovacs (atletism), Horvath Attila (antrenor Arte Martiale), Francisc Gyarmati (antrenor lupte), Alex Ballai şi Alin Romulus Pacurar (lupte), Szekeres Gero (alpinism), Iuliu Hajnal, Traian Bendorfean şi Horatiu Cioloboc (fotbal), Ioana Sulea (culturism & fitness).
Asociaţia Junior Sport a iniţiat Caravana Junior Sport - proiect naţional, prima oprire în judeţul Mureş, iar în cadrul primului său modul, desfăşurat în perioada august 2017 - aprilie 2018, s-a realizat Gala de premiere 'Născut pentru sport' şi acţiunea "Azi sunt profu' tău de sport!", în cadrul căreia au fost tipărite 8.000 de exemplare din numărul 1 al revistei Junior Sport Mureş, din care peste 7.000 au ajuns deja gratuit la elevi.
La "Concertul sportului mureşean" de la Reghin au participat Alexandru Câmpeanu, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Mureş, primarul municipiului Reghin, Maria Precup, primarul comunei Răstoliţa, Marius Lircă, şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Mureş, Ioan Macarie, şi adjunctul IŞJ Mureş, Adina Pui. AGERPRES/(A - autor: Dorina Matiş, editor: Antonia Niţă, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Buzău/Echipa Heart of RoBots, câștigătoarea Bucharest Twin Cup 2026, la finalul unui sezon de excepție în robotică
Echipa de robotică a Colegiului Național 'B.P. Hasdeu' din Buzău, 'Heart of RoBots', alături de echipa sa de juniori 'Little Hearts', au câștigat locul I în cadrul competiției Bucharest Twin Cup 2026, victorie la finalul sezonului DECODE care a clasat echipa pe un loc fruntaș la nivel mondial. Tinerii pasion
A doua sesiune din acest an a Bacalaureatului începe luni; peste 33.000 de candidați înscriși
Peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru a doua sesiune din acest an a examenului de Bacalaureat. Potrivit Ministerului Educației, la proba de comunicare orală în limba română (proba A) s-au înscris peste 5.500 de candidați, la proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă (proba B), care
Peste 33.000 de candidați - înscriși pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat din acest an
Peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, pentru susținerea probelor de competențe (pe probe), din acest an, informează Ministerul Educației. La proba de la comunicare orală în limba română ( proba A) s-au înscris peste 5.500 de candidați, la proba de evaluare a competențe
Luni începe a doua sesiune a examenului de Bacalaureat din acest an
Sesiunea iulie - august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a
Universitatea București/Facultatea de Istorie: A murit profesorul Mihai Sorin Rădulescu
Facultatea de Istorie a Universității din București deplânge moartea profesorului Mihai Sorin Rădulescu (1966 - 2026) și transmite condoleanțe familiei îndoliate. 'Cu profundă durere, comunitatea academică a Facultății de Istorie din cadrul Universității București deplânge trecerea în neființă a prof. univ. dr. Miha
Galați: Universitatea 'Dunărea de Jos' a obținut un nou brevet de invenție pentru o metodă de pilotare a mașinilor-unelte
Universitatea 'Dunărea de Jos' din Galați a obținut un nou brevet de invenție acordat de Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), pentru o metodă inovatoare de pilotare a mașinilor-unelte, informează, vineri, instituția de învățămât superior. 'Centrul de Transfer Tehnologic CTT-UGAL, membru al Rețelei Naționale pentru Inovare și
Timiș: La UPT, cele mai atractive facultăți sunt Robotica, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică
Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) a înregistrat o creștere de aproximativ 28% a numărului de candidați la admitere, comparativ cu anul trecut, cele mai mari creșteri ale interesului fiind înregistrate în domenii precum Robotică, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică, specializări pentru care cererea de specialiști este în continuare
Mureș: Absolvenții promoției 'Constantin Brâncuși 150' de la Medicină Militară au primit gradul de sublocotenent la UMFST
Absolvenții anului IV ai Secției de Pregătire Medico-Militară din cadrul UMFST 'George Emil Palade' din Târgu Mureș au trecut oficial în corpul ofițerilor, vineri, în cadrul unei ceremonii, primind gradul de sublocotenent. Deși mai au de parcurs doi ani de studii medicale până la absolvirea facultății, studenții
Sesiunea a doua a Bacalaureatului începe luni
Sesiunea iulie-august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a c
Peste 10.200 de candidați admiși la ASE în sesiunea iulie; sesiunea de toamnă - înscrieri în perioada 28 august - 1 septembrie
Academia de Studii Economice din București a încheiat sesiunea de admitere din luna iulie cu peste 10.200 de candidați declarați admiși la programele universitare de licență, masterat și doctorat, cu peste 1.000 mai mulți decât în anul precedent. Potrivit unui comunicat de presă al instituției de învățământ superior transmis joi A
Elevii români - locul I la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori
Elevii români s-au clasat pe primul loc pe națiuni la cea de-a X-a ediție a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori, care s-a desfășurat în perioada 24-30 iulie la Kaunas, Lituania, și la care au participat 100 de elevi din 25 de țări. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, au obținut medalii de aur Andrei Nemțișo
Elevii români au câștigat trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie
România a obținut trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie (OIE) 2026, desfășurată la Shenzhen, China, într-o competiție care a reunit 56 de echipe formate din cinci elevi, potrivit unui comunicat al Centrului Român pentru Excelență în Economie (RECE). Medaliile au fost câștigate de: Radu Nedea, International
Arad: Mai multe școli suplinesc lipsa spațiilor prin containere în care au amenajat săli de cursuri
Mai multe școli din județul Arad au fost nevoite să suplinească lipsa spațiilor prin amenajarea unor săli de cursuri, laboratoare, biblioteci sau cabinete medicale în containere amplasate în curțile unităților de învățământ, iar primăriile care dețin clădiri ce nu pot fi extinse vor investi în astfel de module și în următorii ani.
Titularizare/ Peste jumătate dintre candidați au obținut note peste 7
Peste jumătate dintre candidații la Titularizare au reușit să obțină note peste 7, respectiv 51,04%, rată care marchează o creștere de aproape 8% față de anul trecut - 43,52%. Potrivit sintezei rezultatelor inițiale înregistrate la proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din &
Iași: La Universitatea Tehnică, admiterea aduce cu 30% mai mulți candidați decât locurile la buget
Universitatea Tehnică 'Gheorghe Asachi' din Iași (TUIASI) înregistrează, la studiile de licență, cu peste 30% mai mulți candidați decât locurile bugetate, iar admiterea la doctorat se apropie de un nivel record. Potrivit informațiilor furnizate de TUIASI, la licență s-au înscris 3.217 candidați români și cetățen












