logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ Harghita: Ambasadorii SUA, Marii Britanii, Belgiei şi Ungariei au mâncat kürtőskalács, la Balul de Lăsata Secului

Imagine din galeria Agerpres

 Ambasadorii SUA, Marii Britanii, Belgiei şi Ungariei în România au dansat, au băut pălincă şi au mâncat kürtőskalács (colac secuiesc), sâmbătă, la tradiţionalul bal de Lăsata Secului din Harghita, desfăşurat în acest an în localitatea Sânsimion, în cadrul căruia a fost înmormântată ritualic iarna, înaintea Postului Paştelui.

Ambasadorul SUA la Bucureşti, Hans Klemm, cel al Marii Britanii, Paul Brummell, ambasadorul Belgiei, Thomas Baekelandt şi ambasadorul Ungariei, Zákonyi Botond, au venit în Harghita la invitaţia preşedintelui Consiliului Judeţean (CJ), Borboly Csaba, şi s-au alăturat celor peste o mie de participanţi, ansambluri tradiţionale din tot judeţul şi localnici din Sânsimion.

Cei patru diplomaţi, o parte însoţiţi şi de soţiile lor, au privit încântaţi evoluţia ansamblurilor venite din 13 localităţi ale judeţului, participanţii purtând diverse măşti şi ridiculizând păcatele omeneşti şi toate probleme actuale, sociale, economice sau politice.

Sursa foto: (c) Gina Ştefan / AGERPRES


Imediat după deschiderea Balului de Lăsata Secului, ambasadorii Marii Britanii şi Belgiei, Paul Brummell, respectiv Thomas Baekelandt au fost atraşi de un stand unde se pregătea kürtőskalács (colac secuiesc) şi, încurajaţi de preşedintele CJ Harghita, Borboly Csaba, s-au încumetat să încerce să prepare şi ei acest produs tradiţional, foarte popular în zonă.

Cei doi diplomaţi au întins aluatul, l-au tăiat în fâşii nu mai groase de doi centimetri şi s-au descurcat foarte bine, până când au trebuit să îl întindă pe sulul din lemn, uns cu ulei, operaţiune care s-a dovedit a fi un pic mai complicată.

Cu toate acestea, experienţa a fost foarte apreciată, cei doi ambasadori distrându-se sub privirile amuzante ale soţiilor.    

"Experienţa a fost foarte frumoasă, dar nu cred că sunt un expert. Deci, este dificil şi doamna care face kürtőskalács este cu adevărat talentată. Îmi place foarte mult. Şi în ceea ce priveşte acest eveniment, este foarte frumos, foarte interesant, mâncare foarte bună", a spus ambasadorul Marii Britanii, Paul Brummell.

Sursa foto: (c) Gina Ştefan / AGERPRES

 

După acest moment, oaspeţii au mers pe una din străzile localităţii Sânsimion, unde un grup folcloric, acompaniat de muzică tradiţională secuiască, prezenta o scenetă amuzantă, de înmormântare a iernii şi a spiritelor rele.

Imediat după ce actorii amatori şi-au terminat reprezentaţia, mai multe femei îmbrăcate în port tradiţional i-au invitat la dans pe cei patru ambasadori, care şi-au demonstrat abilităţile de buni dansatori.

Şi pentru că orice oaspete care vine în Harghita este primit cum se cuvine, diplomaţii au fost serviţi apoi cu bucate specifice balului de fărşang (farsang, în limba maghiară - n.r.), respectiv cartofi fierţi, brânză, pâine cu untură şi ceapă, gogoşi fierbinţi, prăjituri, vin fiert, ceai cald şi nelipsita pălincă.

"Sunt foarte, foarte fericit că m-am întors în Harghita, mai cu seamă în această zi specială de sărbătoare.  (...) Este un carnaval tradiţional, eu nu sunt catolic, dar am petrecut mult timp în areale catolice, în Irlanda, în Germania, în Trinidad, în Caraibe, unde se se organizează carnavaluri, şi sunt bucuros să experimentez versiunea carnavalului din Harghita", a declarat ambasadorul SUA la Bucureşti, Hans Klemm.

 

Sursa foto: (c) Gina Ştefan / AGERPRES

 

Şi ambasadorul Paul Brummell s-a declarat încântat de experienţa de care a avut parte şi de bucatele tradiţionale ale zonei.

"Este o plăcere pentru mine să mă aflu aici, la Sânsimion, la o sărbătoare foarte specială, legată de comunitatea maghiară de aici, din judeţul Harghita, celebrarea de Fărşang, înmormântarea Fărşangului. Am înţeles că reprezintă un fel de 'la revedere' pentru iarnă şi de aşteptare pentru vară. E foarte frumos, sunt costume foarte speciale şi cred că o să fie o zi foarte interesantă. (...) Am încercat cartoful, care este o specialitate de Sânsimion, a fost absolut foarte bun, am încercat şi pălinca şi a fost foarte bună şi ea", a spus ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti.  

Preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, a punctat faptul că i-a invitat pe cei patru diplomaţi pentru a le arăta lucrurile bune şi frumoase din judeţ şi chiar a anunţat că este 'o zi fără politică', doar cu tradiţii şi voie bună.

 

Sursa foto: (c) Gina Ştefan / AGERPRES


"Eu cred că dacă toată lumea ar vedea laturile pozitive ale acestor judeţe, am fi mult mai interesanţi şi ar putea să fie un dialog mult mai civilizat şi am putea să arătăm că noi suntem prietenoşi, noi ne mândrim dacă cineva vine în ospeţie la noi. De aceea am spus că astăzi 'No politics',  ci doar lucruri frumoase, bune, cultură, tradiţie, voie bună şi eu sper că acest mesaj să ajungă departe", a spus Borboly.

Grupurile tradiţionale din 13 localităţi ale judeţului au colindat străzile din Sânsimion, participanţii ridiculizând viciile omeneşti şi  proastele obiceiuri la care trebuie să se renunţe la intrarea în Postul Paştelui.

Din alaiurile zgomotoase nu au lipsit poliţiştii un pic 'ameţiţi' de băutură, femeile de moravuri uşoare care opreau maşinile pe stradă, în căutare de 'clienţi', falşii preoţi care binecuvântau enoriaşii cu zeamă de varză sau care îi spovedeau având ţigara în gură, mirese însărcinate, bătrâne machiate strident, bărbaţi îmbrăcaţi în straie femeieşti sau inspectori ANAF care primeau şpagă.

La fel ca în fiecare an, au fost prezenţi la bal şi 'oamenii cu cenuşa', bărbaţi îmbrăcaţi în alb, care poartă saci de cenuşă şi care semnifică faptul că la romano-catolici postul începe în 'miercurea cenuşii' , iar cu o zi înainte toate vasele sunt curăţate cu cenuşă pentru a îndepărta orice urmă de grăsime.

Şi pentru că iarna şi spiritele rele se alungă cu zgomote asurzitoare, în fiecare grup folcloric s-au aflat tineri care pocneau din bice sau persoane care băteau din tobe sau din capacele unor oale de bucătărie.

Alte personaje obişnuite ale balului au fost tinerii îmbrăcaţi în 'drăcuşori', care îi şicanau pe spectatori cu nişte foarfece lungi din lemn. 

 

Sursa foto: (c) Gina Ştefan / AGERPRES

 

"Am venit să petrecem înmormântarea iernii, pentru că, de obicei, în zona Ciucului este o iarnă grea, cu zăpadă mare, iar oamenii acum aşteaptă primăvara. Este un obicei foarte frumos, înmormântăm iarna, dar şi mâncărurile de carne, cu grăsime, pentru că vine postul Paştelui. E o zi în care fiecare poate spune orice, se pot costuma cu diverse măşti", a spus Gal Maria, din Sâncrărieni.

Şi Karda Robert, primarul din Sândominic, localitate unde va avea loc balul din 2019, a spus că este o zi în care se permite orice, după care oamenii trebuie să se retragă un pic, să reflecteze, să se pregătească de marea sărbătoare a Paştelui.

 

Directorul Centrului Cultural Judeţean Harghita, instituţia care a organizat evenimentul, a punctat faptul că această sărbătoare este plină de semnificaţii, care datează din Evul Mediu.

"În fiecare an, 13 grupuri folclorice se întâlnesc într-o localitate şi sărbătoresc împreună înmormântarea Fărşangului. Acest obicei este plin de diferite simboluri şi de semnificaţii care vin din secolele anterioare. Aş enumera păcatele oamenilor, pe care le acumulăm în timpul iernii şi acum cerem iertarea lor. Este o sărbătoare plină de veselie şi din Evul Mediu am moştenit această cultură a veseliei şi a râsului. Sunt foarte multe surse istorice care în toată Europa documentează acest fapt, că în această perioadă oamenii se distrează, dansează şi mănâncă foarte mult, ceea ce este un simbol al belşugului. Dorim ca şi natura să ne dea din belşug, aşa cum mâncăm. Aceasta ar fi simbolul de bază al acestui obicei", a explicat Ferencz Angela.

După ce grupurile folclorice au cutreierat uliţele satului Sânsimion, fiind aşteptaţi la răscruce cu bucate tradiţionale, la final s-a dat foc unor păpuşi de paie care întruchipează iarna, păcatele omeneşti şi spiritele rele.

 

Sursa foto: (c) Gina Ştefan / AGERPRES

 

Primul eveniment de Lăsata Secului organizat la nivel judeţean în Harghita a avut loc cu 26 de ani în urmă, la Miercurea-Ciuc. De atunci, numărul grupurilor folclorice participante a crescut şi evenimentul este găzduit în fiecare an de alt grup şi de comunitatea din care acesta provine.

Balul de Fărşang se ţinea pe ascuns şi în timpul dictaturii comuniste, chiar dacă fusese interzis. (A-AS-autor: Gina Ştefan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 93

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura - Media 30-06-2026 12:33

Turneul Național Orgile României începe duminică la Catedrala Sfântul Iosif din București

Cea de-a opta ediție a Turneului Național Orgile României, ediția 'Ludic', este deschisă de organiștii Maria-Luisa Antal și Eduard Antal pe 5 iulie, la Catedrala Sfântul Iosif din București. Potrivit unui comunicat transmis, marți, AGERPRES, concertul de deschidere aduce în atenția publicului un program construit &ici

Cultura - Media 30-06-2026 12:23

Bihor: Inelul de aur de la Betfia, exponatul lunii iulie la Muzeul Țării Crișurilor

Exponatul lunii iulie la Muzeul Țării Crișurilor (MTC) din Oradea este Inelul de aur de la Betfia, o piesă de patrimoniu datată în perioada finală a Epocii Bronzului, un strămoș preistoric al monedei, a informat, marți, muzeul. 'Inelul face parte din categoria inelelor crestate și a fost realizat prin subțierea capetelor unei sâ

Culte 30-06-2026 11:57

Patriarhul Daniel - un mesaj de condoleanțe la înmormântarea Părintelui Emilian Crișanul: Slujitor vrednic al Bisericii lui Hristos

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, marți, un mesaj de condoleanțe la slujba de înmormântare a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului. 'Cu multă întristare în suflet am primit vestea trecerii din această viață a Preasfințitului Părinte Emilian C

Cultura - Media 30-06-2026 09:53

Bihor: Expoziția 'Corina Chiriac. Istoriile unei mari artiste' - la Muzeul Țării Crișurilor

Artista Corina Chiriac va fi prezentă sâmbătă, la Muzeul Țării Crișurilor (MTC) din Oradea, pentru a participa la vernisajul expoziției dedicate și lansarea volumului autobiografic 'Minuni trăite', evenimente cu intrare gratuită. Potrivit unui comunicat al MTC, expoziția 'Corina Chiriac. Istoriile unei mari artiste' reune

Cultura - Media 29-06-2026 19:31

Vâlcea: Monumentul domnitorului Barbu Știrbei din Parcul Zăvoi, inaugurat oficial după un secol

Una dintre cele mai importante creații monumentale din Râmnicu Vâlcea, statuia dedicată domnitorului Barbu Dimitrie Știrbei din Parcul Zăvoi, a fost recondiționată și va beneficia marți de o inaugurare oficială după mai bine de un secol de la realizarea ei, au anunțat autoritățile orașului. Ridicat în 1920 de sculptorul Constantin Gh. Mihăile

Cultura - Media 29-06-2026 17:42

Dolj: Recitaluri folk, spectacole de poezie și un concurs național de interpretare la Festivalul Internațional 'Adrian Păunescu'

Cea de-a XII-a ediție a Festivalului Internațional 'Adrian Păunescu' se va desfășura, în perioada 16-18 iulie, la Craiova și în comuna Bârca, reunind recitaluri de muzică folk, spectacole de poezie, un concurs național de interpretare și momente dedicate memoriei poetului Adrian Păunescu, informează Primăria Craiova.

Cultura - Media 29-06-2026 16:53

Timiș: 'Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug' - expoziție vernisată la Muzeul Satului Bănățean

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara vernisează, marți, de la ora 17:00, expoziția permanentă 'Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug', care aduce în atenția publicului o colecție valoroasă de țigle provenite din Banat și din alte importante centre ceramice din spațiul istoric al regiunii. Dintre cele 100 de expo

Cultura - Media 29-06-2026 15:01

AnulBrâncuși/Bihor: Câștigătorii Concursului Național 'Art Factory', anunțați de Școala de Arte din Oradea

Școala de Arte 'Francisc Hubic' a anunțat, luni, câștigătorii Concursului Național 'Art Factory', organizat în cadrul manifestărilor dedicate împlinirii a 150 de ani de la nașterea sculptorului Constantin Brâncuși. Ajuns la cea de-a III-a ediție, concursul național de pictură și grafică s-a desfășurat &i

Cultura - Media 29-06-2026 14:58

Muzeul Național Cotroceni sărbătorește 35 de ani de activitate cu acces gratuit pentru copii și tineri

Muzeul Național Cotroceni oferă acces gratuit pentru copii și pentru tinerii cu vârsta până în 18 ani pe 10 iulie, între orele 9:00 - 15:00, cu ocazia aniversării a 35 de ani de activitate culturală. Potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, în același context aniversar, copiii sunt invitați pe 10 iulie, d

Cultura - Media 29-06-2026 13:20

Spectacolul 'Alo, provincia!' - în premieră sâmbătă, la Teatrul de Revistă 'Constantin Tănase'

Spectacolul 'Alo, provincia!', cu regia artistică semnată de Cezar Ghioca, va fi prezentat în premieră pe 4 iulie, la Sala Savoy a Teatrului de Revistă 'Constantin Tănase'. Din distribuție fac parte Mirela Vaida, Adrian Enache, Nae Alexandru și Cristian Simion, Oana Ghioca, Raluca Guslicov, Ana Donosa, Monalisa Basarab, R

Cultura - Media 29-06-2026 13:09

AnulBrâncuși/Gorj: Gala '150 de personalități gorjene' - în octombrie, la Târgu Jiu

Un număr de 150 de personalități gorjene vor fi celebrate de autoritățile locale și județene în cadrul unei gale care se va desfășura în perioada 22 - 23 octombrie la Târgu Jiu. Potrivit primarului municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, este vorba despre un proiect comun al Primăriei Târgu Jiu, Consiliului Jude

Cultura - Media 29-06-2026 13:01

FITS 2026/ Spectacolul multimedia cu peste 400 de drone a atras mii de spectatori

Spectacolul multimedia care a închis duminică noaptea cea de-a 33-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) a fost cel mai complex realizat până acum în oraș, cu 420 de drone sincronizate cu lumini, muzică și scenotehnică, adunând timp de un sfert de oră, mii de sibieni și turiști în jurul Teatrului Național '

Cultura - Media 29-06-2026 11:10

Gorj: Zece zile de creație la Polovragi, la Tabăra de sculptură 'Simboluri dacice în arta lemnului din România'

Cinci meșteri recunoscuți la nivel național pentru măiestria și profesionalismul lor vor participa la cea de-a noua ediție a Taberei de sculptură în lemn 'Simboluri dacice în arta lemnului din România', care se va desfășura la Polovragi în perioada 2-12 iulie. Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de

Cultura - Media 29-06-2026 11:08

Bihor: Festivalul Waves din Băile 1 Mai - peste 70 de artiști, experiențe VIP și cinema în aer liber

Festivalul Waves din Băile 1 Mai va avea avea loc în perioada 3 - 5 iulie, iar aceasta se anunță a fi cea mai amplă ediție de până acum, care va oferi publicului muzica a peste 70 de artiști, cinci zone muzicale, experiențe VIP, cinema în aer liber și o zonă pentru copii. 'Această ediție aniversară, cea de-a cincea a Wave

Cultura - Media 29-06-2026 08:11

FITS 2026/Horia Brenciu a lansat în avanpremieră, la Sibiu, piesa 'Când soarele răsare' (GALERIE FOTO)

Artistul Horia Brenciu a ales scena Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) pentru a lansa, duminică seara, în avanpremieră, piesa 'Când soarele răsare', momentul fiind aplaudat de zeci de mii de spectatori prezenți în Piața Mare din centrul istoric al orașului. 'Cred că astăzi (duminică seara n.r.