REPORTAJ Giurgiu: Două eleve obţin premii la concursurile de oboi, un instrument foarte greu de învăţat
Două eleve din municipiul Giurgiu în vârstă de 12 şi 13 ani studiază zilnic partituri de Conservator la oboi, în ultimii trei ani ocupând un loc pe podium la olimpiadele şi concursurile naţionale de gen şi au avut chiar concerte la Viena.
"Studiez oboiul la Şcoala de Muzică şi Arte Plastice 'Viktor Karpis' din Giurgiu la clasa doamnei Mariana Iliescu. Am auzit de acest instrument de la colegele de clasă, am fost curioasă să îl văd şi am descoperit că are un timbru special, mi se potriveşte. Este un instrument de suflat, trebuie să ai forţă, dar mie nu mi se pare nimic greu.Trebuie să ai încredere în tine, mă pregătesc la şcoală de trei ori pe săptămână, dar şi zilnic acasă unde repet pe partitură, iar la şcoală lucrez pe instrument.
Eu mi-am dorit să studiez oboiul, dar părinţii mă susţin, am participat deja la unele festivaluri de oboi... Vreau să practic şi acest instrument şi să devin şi medic, mă gândesc chiar la o terapie prin muzică pentru pacienţii mei", spune Cătălina Ioana Nan, elevă în clasa a şasea.
Foto: (c) Camelia Bigan / AGERPRES
Maria Ruxandra Popa este elevă în clasa a opta şi studiază de aproape patru ani oboiul, iar încă din primul an de studiu a obţinut premii la olimpiade şi concursuri.
"Mie tata mi-a spus despre oboi, eu voiam să fac pian, dar n umai erau locuri şi atunci am ales un instrument de suflat... Când am cunoscut oboiul mi s-a părut interesant, e foarte frumos, poţi să scoţi foarte multe sunete dintr-un instrument atât de mic. La primul concert m-am prezentat la şcoală, la Oboi Fest, apoi mi-a plăcut din ce în ce mai mult şi am făcut mai mult oboi decât pian pentru că m-am îndrăgostit de oboi şi chiar din clasa a cincea de când m-am înscris la acest instrument am mers la olimpiada regională de oboi de la Tulcea şi acolo am obţinut premiul doi, în 2015, iar în 2017, la Olimpiada Naţională am luat premiul trei. Am mai participat şi la concursuri internaţionale de tinere talente şi la concursul naţional de interpretare 'Iosif Sava'", spune Maria Ruxandra Popa, în vârstă de 13 ani.
Ea spune că se pregăteşte de două ori pe săptămână la şcoală, dar după ore şi uneori chiar duminica vine la şcoală pentru că la olimpiadă trebuie un repertoriu foarte puternic. Adolescenta adaugă că deocamdată se pregăteşte pe instrumentul de la şcoală, nu are oboiul ei, dar speră să îl aibă într-o zi.
"Eu merg şi la canto şi acolo am obţinut premii, am fost şi la un concurs la Viena, particip şi la 'Vocea României' unde mă voi prezenta în finală, am întâlnit oameni cu o carieră frumoasă, cred că activitatea mea în viaţă va fi dedicată muzicii, sper să fac Conservatorul pentru că îmi place, îmi place foarte mult muzica şi nu m-aş vedea făcând altceva. Trebuie să munceşti foarte mult ca să ajungi undeva sus. Mă văd lucrând într-o orchestră, dar aş vrea să mă afirm şi individual", a mai declarat Maria Ruxandra Popa.
Foto: (c) Camelia Bigan / AGERPRES
Cele două eleve cu premii la concursurile de gen şi la olimpiadele naţionale de interpretare la oboi se pregătesc la clasa profesoarei Mariana Iliescu şi a profesoarei de pian şi corepetitor Daniela Cioacă, care au pregătit generaţii întregi de elevi din Giurgiu
"Am pregătit elevi care au îmbrăţişat cariera artistică, Magdalena Pârvan care este solistă la Opereta din Bucureşti, am doi foşti elevi, Bică Mihai şi Bică Dragoş pe care i-am pregătit la clarinet şi acum sunt colegi cu mine, mai am un elev care e terminat Conservatorul tot la clarinet, Bogdan Paştiu care a fost profesor şi acum cântă într- o formaţie de jazz la Bucureşti, mai este un tânăr care a ajuns medic în SUA, dar are şi concerte cu formaţia lui. Oboiul este o materie opţională şi cred că fiecare profesor ar trebui să aibă o determinare a lui personală ca să îi determine şi pe copii să se îndrăgostească de materia pe care o predau", a declarat Mariana Iliescu.
Ea adaugă că în prezent tot mai puţini copii din România aleg să studieze oboiul şi mult mai rar sunt întâlnite fete care să prefere să cânte la acest instrument.
Foto: (c) Camelia Bigan / AGERPRES
Deşi ar putea aspira deja la o carieră însemnând colaborări cu orchestre internaţionale, cele două fete spun că îşi iubesc ţara în care s-au născut şi ar vrea să rămână aici după terminarea studiilor pentru că România nu se poate schimba singură, are nevoie de oameni care să o schimbe.
"La terminarea studiilor vreau să rămân în ţară, aici am familia, prieteni la care nu vreau să renunţ. Am totul!", spune Cătălina Ioana Nan.
Colega ei adaugă că nu prea îi înţelege pe oamenii deştepţi care ar putea să schimbe România, dar care pleacă din ţară. "Oamenii care pleacă, oameni deştepţi care ar putea să schimbe România mi se par cam laşi, nu ştiu de ce! Într-adevăr poate acolo sunt condiţii mai bune, învaţă mai bine, este un sistem mult mai bun, dar e ţara noastră până la urmă, ne-am născut în România şi aici trebuie să trăim, să o facem mai bună pentru că România nu se poate schimba de una singură, trebuie ca noi, oamenii, să o schimbăm!", a încheiat Maria Ruxandra Popa.
Foto: (c) Camelia Bigan / AGERPRES
Oboiul face parte din familia instrumentelor pentru suflat şi se diferenţiază prin forma sa conică şi faptul că are ancie dublă.
Instrumentul are o lungime de 65 de centimetri, iar prin sistemul complex de clape se poate asemăna şi cu un registru de orgă cu tuburi. Pentru a sufla în oboi şi a reda notele muzicale dorite este nevoie ca interpretul să aibă o anumită forţă, dar şi tehnică a eliberării aerului, de aceea este ales mai mult de băieţi şi mai puţine fete să încumetă să studieze acest instrument.
Oboiul se foloseşte ca instrument care dă tonul în orchestra simfonică, toate celelalte instrumente realizând acordajul după oboist. AGERPRES / (A - autor: Camelia Bigan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Buzău/Echipa Heart of RoBots, câștigătoarea Bucharest Twin Cup 2026, la finalul unui sezon de excepție în robotică
Echipa de robotică a Colegiului Național 'B.P. Hasdeu' din Buzău, 'Heart of RoBots', alături de echipa sa de juniori 'Little Hearts', au câștigat locul I în cadrul competiției Bucharest Twin Cup 2026, victorie la finalul sezonului DECODE care a clasat echipa pe un loc fruntaș la nivel mondial. Tinerii pasion
A doua sesiune din acest an a Bacalaureatului începe luni; peste 33.000 de candidați înscriși
Peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru a doua sesiune din acest an a examenului de Bacalaureat. Potrivit Ministerului Educației, la proba de comunicare orală în limba română (proba A) s-au înscris peste 5.500 de candidați, la proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă (proba B), care
Peste 33.000 de candidați - înscriși pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat din acest an
Peste 33.000 de candidați s-au înscris pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, pentru susținerea probelor de competențe (pe probe), din acest an, informează Ministerul Educației. La proba de la comunicare orală în limba română ( proba A) s-au înscris peste 5.500 de candidați, la proba de evaluare a competențe
Luni începe a doua sesiune a examenului de Bacalaureat din acest an
Sesiunea iulie - august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a
Universitatea București/Facultatea de Istorie: A murit profesorul Mihai Sorin Rădulescu
Facultatea de Istorie a Universității din București deplânge moartea profesorului Mihai Sorin Rădulescu (1966 - 2026) și transmite condoleanțe familiei îndoliate. 'Cu profundă durere, comunitatea academică a Facultății de Istorie din cadrul Universității București deplânge trecerea în neființă a prof. univ. dr. Miha
Galați: Universitatea 'Dunărea de Jos' a obținut un nou brevet de invenție pentru o metodă de pilotare a mașinilor-unelte
Universitatea 'Dunărea de Jos' din Galați a obținut un nou brevet de invenție acordat de Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM), pentru o metodă inovatoare de pilotare a mașinilor-unelte, informează, vineri, instituția de învățămât superior. 'Centrul de Transfer Tehnologic CTT-UGAL, membru al Rețelei Naționale pentru Inovare și
Timiș: La UPT, cele mai atractive facultăți sunt Robotica, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică
Universitatea Politehnica Timișoara (UPT) a înregistrat o creștere de aproximativ 28% a numărului de candidați la admitere, comparativ cu anul trecut, cele mai mari creșteri ale interesului fiind înregistrate în domenii precum Robotică, Construcții și Inginerie Electrică și Energetică, specializări pentru care cererea de specialiști este în continuare
Mureș: Absolvenții promoției 'Constantin Brâncuși 150' de la Medicină Militară au primit gradul de sublocotenent la UMFST
Absolvenții anului IV ai Secției de Pregătire Medico-Militară din cadrul UMFST 'George Emil Palade' din Târgu Mureș au trecut oficial în corpul ofițerilor, vineri, în cadrul unei ceremonii, primind gradul de sublocotenent. Deși mai au de parcurs doi ani de studii medicale până la absolvirea facultății, studenții
Sesiunea a doua a Bacalaureatului începe luni
Sesiunea iulie-august a Bacalaureatului începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probă care se va desfășura și marți, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Elevii din partea minorităților naționale vor susține marți și miercuri proba de evaluare a c
Peste 10.200 de candidați admiși la ASE în sesiunea iulie; sesiunea de toamnă - înscrieri în perioada 28 august - 1 septembrie
Academia de Studii Economice din București a încheiat sesiunea de admitere din luna iulie cu peste 10.200 de candidați declarați admiși la programele universitare de licență, masterat și doctorat, cu peste 1.000 mai mulți decât în anul precedent. Potrivit unui comunicat de presă al instituției de învățământ superior transmis joi A
Elevii români - locul I la Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori
Elevii români s-au clasat pe primul loc pe națiuni la cea de-a X-a ediție a Olimpiadei Europene de Informatică pentru Juniori, care s-a desfășurat în perioada 24-30 iulie la Kaunas, Lituania, și la care au participat 100 de elevi din 25 de țări. Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, au obținut medalii de aur Andrei Nemțișo
Elevii români au câștigat trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie
România a obținut trei medalii de bronz la Olimpiada Internațională de Economie (OIE) 2026, desfășurată la Shenzhen, China, într-o competiție care a reunit 56 de echipe formate din cinci elevi, potrivit unui comunicat al Centrului Român pentru Excelență în Economie (RECE). Medaliile au fost câștigate de: Radu Nedea, International
Arad: Mai multe școli suplinesc lipsa spațiilor prin containere în care au amenajat săli de cursuri
Mai multe școli din județul Arad au fost nevoite să suplinească lipsa spațiilor prin amenajarea unor săli de cursuri, laboratoare, biblioteci sau cabinete medicale în containere amplasate în curțile unităților de învățământ, iar primăriile care dețin clădiri ce nu pot fi extinse vor investi în astfel de module și în următorii ani.
Titularizare/ Peste jumătate dintre candidați au obținut note peste 7
Peste jumătate dintre candidații la Titularizare au reușit să obțină note peste 7, respectiv 51,04%, rată care marchează o creștere de aproape 8% față de anul trecut - 43,52%. Potrivit sintezei rezultatelor inițiale înregistrate la proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din &
Iași: La Universitatea Tehnică, admiterea aduce cu 30% mai mulți candidați decât locurile la buget
Universitatea Tehnică 'Gheorghe Asachi' din Iași (TUIASI) înregistrează, la studiile de licență, cu peste 30% mai mulți candidați decât locurile bugetate, iar admiterea la doctorat se apropie de un nivel record. Potrivit informațiilor furnizate de TUIASI, la licență s-au înscris 3.217 candidați români și cetățen












